Škôlka ako takmer nesplniteľný sen

Autor: Stella Langová | 24.4.2014 o 12:12 | Karma článku: 16,39 | Prečítané:  11271x

Materská škola. Čo sa mi pri tom v minulosti vybavovalo? Detská radosť, kolektív, básničky, hry, koža na horúcom mlieku, pozeranie do stropu počas obedného spánku. Zväčša krásne spomienky. Kto by bol povedal, že slovo škôlka sa počas posledných troch rokov stane mojou nočnou morou.

Už tretí rok tu smutne otváram obálku a čítam: Neprijatý z dôvodu nedostatku miesta. Začiatkom septembra bude mať takmer 5 rokov. Ale má smolu, lebo má mladšieho súrodenca, ktorý by už ale tiež mohol ísť do škôlky. Žiaľ, on nebude mať začiatkom septembra ešte potrebné 3 roky. Keď sme si vlani prečítali „neprijatý", bolo kopec plaču. Jeho rovesníci už chodili rok do škôlky. Teraz chodia už dva a on stále neprijatý. Skúšali sme to aj uprostred roka, klasicky pekným slovom, prosbou, domáci lekvár, kávička. Nemôžeme nič sľúbiť. Ani vtedy, ani teraz. Neprijatý pre nedostatok miesta. Na najväčšom sídlisku na Slovensku pribúdajú obytné domy všetkých druhov, tvarov a výšok, super bývanie pre mladých. Škôlky sú však stále tie isté, nepribudla jediná. Teda áno, súkromné sú, ale ak nemáte 400-500 Eur mesačne, tak škôlka ostáva len nesplneným snom.

Začínam sa obávať že na ďalšom pracovnom pohovore, ktorý absolvujem, odpoviem na otázku najväčší životný úspech: Umiestnenie dieťaťa do materskej školy. Hneď za tým sa budem hrdiť odplienkovaním. Prečo nie práve moje dieťa? Pre nedostatok miesta. To sme naozaj taký unikát? Ani nie, z 1051 žiadostí vyhoveli 689. 362 matiek dostáva rovnakú tenkú obálku ako my. Hypotéka tlačí, chcelo by to návrat do práce. Ale čo s deťmi? Staré mamy na opačnom konci Slovenska. Ísť do práce a platiť obom súkromné škôlky? Čistá finančná kamasútra, na konci ktorej je uspokojená len jedna strana a ani tá nepatrí do mojej rodiny.

Možno je chyba v nás, možno sme len málo vnímaví, keď pri prijatí žiadosti nesprávne vyhodnotíme konštatovanie o výdavkoch na hračky, kuchynky, o sponzoroch a len prikývneme, že to je strašné. Sme stará škola, ktorá verí, že škôlka by mala byť štandardom pre každé dieťa, ktoré by nemalo byť oberané o kolektív len preto, že má mladšieho súrodenca. Škoda že tomu neveria aj kompetentní a riaditeľky škôlok sa tak každoročne ocitajú pod nepríjemným tlakom zúfalých rodičov a sú nútené robiť rozhodnutia, ktoré vždy privedú do šialenstva pár matiek a rozplačú pár detí...Takže, snáď o rok už do tej predškolskej...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?